Yaş Gruplarına Göre Ürünün Faydasını Ne Kadar Zamanda Görebiliriz?

Yaş Gruplarına Göre Ürünün Faydasını Ne Kadar Zamanda Görebiliriz?

Cilt bakım ürünlerini kullanırken aklımızdaki en önemli sorulardan biri bu: Faydasını ne zaman görmeye başlarım?  

Öncelikle anında mucize yaratan ürünlere çok da itimat etmediğinizi tahmin ediyoruz. Birkaç tane anında etki gösteren (mesela Hyalüronik asit, çay ağacı yağı, salisilik asit gibi) dışında içeriklerin etki göstermesi zaman alır. Bu da cildimizin farklı gençlikteki hücrelerden oluşan katmanlara sahip olmasından ve hücre döngüsünün yaş ile beraber yavaşlamasından ileri gelir. Mesela bir bebeğin “bebek gibi” bir cilde sahip olmasının nedeni hücre döngüsünün 10-14 gün aralığında olmasıdır. (bu nedenle peelingi öneriyoruz ki hücre döngüsü hızlansın).  

Ürünler hakkında karara varmadan önce yaş grubunuza göre en az bir hücre döngüsünün tamamlanmasını beklemenizi öneririz. Anında beliren sivilceler de o ürünün aslında işe yaramadığını ya da size uygun olmadığını değil tam tersi yaradığını gösterebilir (altta kaynayan bir enflamasyonu daha hızlı atmanızı sağlamış olabilir bknz: purging). Bir ürünün cildinizi irite ettiğini ya da iyi gelmediğini gösteren en hızlı etki kızarıklık ve kaşıntılardır. Böyle durumlarda bile içeriğe göre karar vermek gerekir. Mesela Retinol ilk başta kızarıklık yapabilir ama iyi etkileri nedeni ile biraz daha sabretmeye değerdir.  

Bebekler& çocuklar: 10-14 gün

Ergenlik: 14-28 gün

20’ler: 24-30 gün

30’lar: 28-35 gün

40’lar: 30-42 gün

50 ve üzeri: 45-84 gün 

Bu döngüyü hızlandırmak ve hücre gençliğini korumak için bol nemlendirme, C vitamini, Retinol, güçlü antioksidanlar ve AHA asitleri ya da enzim peeling öneririz.