Akne Sonrası Lekeler Neden Olur? Peki Akne Sonrası Lekeler Nasıl İyileştirilir?

Akne Sonrası Lekeler Neden Olur? Peki Akne Sonrası Lekeler Nasıl İyileştirilir?

Bu yazımızın iki ana konusu var. Cildinizde akne olduğu dönemlerde hem onu geçirmek hem de ardından iz kalmamasını sağlamak aklınızdaki iki farklı konu halini alıyor. Peki akne sonrası lekeler neden olur? Sadece sivilcenizi sıktığınız için mi? Cevap tabii ki bu kadar basit değil. Bazen çok dikkat edilmiş, hiç dokunulmadan geçmesi beklenmiş aknelerin ardından da iz kalabiliyor.  

İşte Akne Sonrası Oluşan Lekelerin Nedenleri! 

Enflamasyon Sonrası Hiperpigmentasyon: 

Cildinizde oluşan enflamasyonu iyileştirmek için vücut çeşitli yollara başvurur bunlardan bir tanesi de melanin (renk hücreleri) üretimini çoğaltmaktır. Bunun sonucu bölgede hiperpigmentasyona dayanan lekeler oluşabilir.  

Enflamasyon Sonrası Eritem: 

Cildinizde akne sonrası kalan kırmızı, pembe ya da mora çalan izlerdir. Bu izler cilt yüzeyine yakın kılcal damarların aknenin iltihaplanması ya da sıkılması sonrasında meydana gelen zedelenme nedeniyle olur.  

Akne Sonrası Çukurlar:  

Aknenin iyileşme döneminde cildin kendini yeterince iyi tamir edememesinden ve kolajen dokusundaki kayıptan meydana gelir.  

Akne Sonrası Lekeleri İyileştirmek İçin Ne Yapmalı? 

  • Düşük pH oranına sahip bir temizleyici kullanılarak cildin daha fazla irite olmasının önüne geçilmeli. 
  • Cilt düzenli olarak nemlendirilmeli ve kurumasına asla izin verilmemeli. Eğer halihazırda ciltteki akneleri geçirmek için bir ilaç alıyorsanız bu ilacın yan etkisi olan kuruluğu gidermek için mutlaka daha yoğun nem sağlayan ürünler kullanılmalı. (Hyalüronik asit, Salicornia, E Vitamini vs. gibi içerikler olan krem ve serumlar)
  • Antioksidan özlerle cildin kendini onarabilmesi için serbest radikaller giderilmeli. 
  • Meyve enzimleri ya da laktik asit içeren peeling ya da temizleyiciler ile cildin hazar görmüş üst katmaları arındırılmalı
  • C Vitamini içeren ürünler ile ciltte hiperpigmentasyon azaltılmalı ve kolajen üretiminin artması desteklenmeli. 
  • Cilt bariyeri yine nem ile korunarak cildin kendini iyileştirmesi desteklenmeli. Ayrıca kullanılan ürünlerin içinde seramid olmasına dikkat edilmeli.
  • Düzenli olarak SPF krem kullanılmalı.

Roius Naturals ürünleriyle tanışmak için lütfen tıklayın.

Sevgiler,

Roius Naturals